czwartek, 5 marca 2009

Nadwaga i otyłość - co zyskujesz chudnąc ? część I



Największe korzyści z redukcji masy ciała odnoszą osoby, które na stałe zmieniły styl życia - wprowadziły nowy model żywienia i zwiększyły aktywność fizyczną. Ważne jest, aby program odchudzający przeprowadzony był w sposób kompleksowy, pod stałą opieką lekarza, dietetyka i, w razie potrzeby, psychologa.
Lepsze samopoczucie
Osoby z nadwagą i otyłością czują się często zmęczone i pozbawione energii. Wynika to nie tylko z nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie, ale również i z monotonnej diety.
Według badań, w diecie większości Polaków występują duże niedobory wapnia (u około 80 proc. osób), żelaza (u 34 proc. mężczyzn oraz 85 proc. kobiet), cynku (u 62 proc. mężczyzn i 72 proc. kobiet)
oraz witamin B1, B2, B6, PP, witaminy C (u ponad połowy Polaków). Występuje natomiast stanowczo za dużo sodu, fosforu oraz potasu. Osoby, które często stosują przypadkowe diety odchudzające, narażone są na dużo większe niedobory składników odżywczych. Może to powodować m.in. zmęczenie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość skóry, zaburzenia koncentracji, nerwowość, obniżenie odporności lub anemię.
Prawidłowo zaplanowana dieta, przeprowadzana pod kontrolą lekarza, dostarcza wszystkie składniki odżywcze we właściwych proporcjach: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Znaczną poprawę samopoczucia pacjenci zgłaszają już po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania diety.
Lek med. Ewa Matyska-Piekarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam, dziękuję za wizytę i uwagi. Będzie mi miło odwiedzić Ciebie, jeśli zostawisz do siebie kontakt. Pozdrawiam i do zobaczenia