czwartek, 5 marca 2009

Jak rozpocząć odchudzanie? część II


Kiedy rozpocząć odchudzanie?
Kuracja odchudzająca wymaga wytrwałości i wyrzeczeń, niezbędna jest silna motywacja. Czasem wystarczy presja rodziny, niepasujące ubrania, wyjazd na urlop i chęć wystąpienia w kostiumie kąpielowym lub w perspektywie specjalna uroczystość, jak np. ślub. Dla wzmocnienia motywacji do realizacji kuracji odchudzającej, warto jest zastanowić się i porównać wynikające z niej korzyści w stosunku do towarzyszących kuracji przykrości.
Lista korzyści - Ujemne strony
poprawa zdrowia - uczucie głodu
poprawa wydolności fizycznej - rozdrażnienie
zgrabniejsza figura - tłumaczenie się z diety przed innymi
samozadowolenie, możliwość atrakcyjniejszego ubierania się - trudności związane z jedzeniem poza domem
Co to jest tzw. efekt „jo-jo”?
Jeżeli postanowiłeś schudnąć, to musisz sobie uświadomić, że nawet po skutecznym odchudzaniu pozostaje skłonność do tycia i dlatego nigdy nie powinieneś powrócić do niekontrolowanego jedzenia. Bardzo niekorzystne są wahania masy ciała, tzn. wielokrotne chudnięcie i tycie – tzw. efekt „jo-jo”, który niestety często jest obserwowany. Przy kolejnych kuracjach coraz trudniej jest uzyskać efekt odchudzający.
Jaki wyznaczyć sobie realny cel odchudzania?

Czasem mylnie sądzimy, że gdy ograniczymy znacznie ilość spożywanego jedzenia,
to szybko schudniemy i osiągniemy idealną masę. Takie nierealne oczekiwania mogą być przyczyną rozczarowań i niepowodzenia kuracji. Ważniejsze jest utrzymanie efektu częściowej redukcji nadwagi, niż efekt doraźnie większy, ale krótkotrwały.
Lepiej jest wyznaczać sobie cele pośrednie zmniejszenia ciężaru ciała o 5 do 10 kg
i odchudzać się stopniowo, aby utrzymać uzyskany efekt. Nawet relatywnie niewielkie obniżenie masy ciała o 5 –10% jest korzystne dla zdrowia pod warunkiem, że efekt ten zostanie utrwalony.
Aby osiągnąć trwały efekt odchudzania, bardzo ważna jest zmiana niekorzystnego stylu życia i odżywiania. Ażeby to uzyskać, nie należy stosować zbyt rygorystycznych reżimów, które w praktyce nie mogą być długotrwale realizowane. Lepiej, znając swoje potrzeby i przyzwyczajenia, uwzględniać je i wypracować swój własny, najmniej uciążliwy sposób, do którego łatwiej będzie się nam przyzwyczaić, a nawet go polubić. Ważyć się można codziennie, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Program autorski prof. dr hab. n. med. Barbary Zahorskiej-Markiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam, dziękuję za wizytę i uwagi. Będzie mi miło odwiedzić Ciebie, jeśli zostawisz do siebie kontakt. Pozdrawiam i do zobaczenia